Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piemērošana

par zemi, uz kuras atrodas aizsargājamais koks

No 2025. gada 1. jūlija nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus no taksācijas gadam aprēķinātās nekustamā īpašuma nodokļa summas piešķirs:

  • nodokļa maksātājam par zemi, uz kuras atrodas aizsargājamais koks atbilstoši Ministru kabineta 2010.gada 16.marta noteikumiem Nr.264 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” vai vietējās nozīmes aizsargājamais koks atbilstoši Rīgas domes 2024. gada 12. jūnija saistošajiem noteikumiem Nr.RD-24-276-sn “Par koku, kas aug ārpus meža, aizsardzību, uzturēšanu un ciršanu” – 25%.

Finanšu departaments atvieglojumus piešķirs automātiski, pamatojoties uz Rīgas domes Vienotās informācijas sistēmas datiem par objekta atbilstību šo saistošo noteikumu nosacījumiem uz taksācijas gada 1. janvāri (2025. gadā atvieglojumi tiks piešķirti pamatojoties uz datiem, kas Rīgas domes Vienotās informācijas sistēmā būs reģistrēti uz 01.06.2025.).

Atvieglojumu piešķiršanas nosacījumi:

  • Objekts, par kuru piešķir atvieglojumus:  zeme.
  • Atvieglojumus piešķir par visu taksācijas gadu (2025. gadā – par pusgadu).
  • Piešķirto atvieglojumu apmērs par vienu aizsargājamo koku taksācijas gadā nepārsniedz kopsummā 250 euro (2025. gadā – 125 euro), neatkarīgi no kopīpašnieku skaita.
  • Obligāts nosacījums atvieglojumu saņemšanai – piekrišana elektroniskai saziņai ar Finanšu departamentu.

Aizsargājamo koku pārbaude un reģistrēšana

Pārbaudīt, vai konkrētais aizsargājamais koks ir reģistrēts var tīmekļa vietnes https://georiga.eu/ tematiskajā kartē “Vide”.

Atverot tematisko karti  “Vide” ir jāveic sekojošas darbības:

  • jāatver datu slānis “Dabas teritorijas un objekti”;
  • sadaļā “Dabas teritorijas un objekti” jāatzīmē “Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas (ĪADT) un objekti” un “Rīgas dižkoku datubāze”

Kartes kreisajā pusē meklētājā ievadot nekustamā īpašuma adresi vai kadastra apzīmējumu, var veikt pārbaudi, vai uz nekustamā īpašuma atrodas aizsargājamais koks.
Ja uz nekustamā īpašuma ir reģistrēts aizsargājamais koks, tas tiek attēlots ozola lapas simbola veidā, uz kura uzspiežot tiek attēloti dati par koku (suga, ģints, apkārtmērs, augstums u.c.).

Ja konstatēts, ka koks nav reģistrēts, tad persona var iesniegt pieteikumu koka reģistrēšanai.

  1. Pieteikt valsts nozīmes aizsargājamo koku iespējams Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS https://ozols.gov.lv/, aizpildot Dižkoku datu iesniegšanas formu (https://ozols.gov.lv/kartes/apps/sites/#/atlants/pages/dizkoki-anketa), kurā norāda koka sugas nosaukumu, atrašanās vietu un attēlu (iespējams pievienot arī papildus informāciju). Iesniegtos datus dabā pārbauda DAP valsts vides inspektori. Ja koka apkārtmērs vai garums sasniedzis noteikumos noteikto, tas tiek iekļauts valsts oficiālajā dižkoku reģistrā dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS.

Pirms formas iesniegšanas personai jāpārliecinās, ka koks atbilst Ministru kabineta 2010. gada 16. marta noteikumu Nr. 264 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” 2.pielikumā norādītajam koka apkārtmēram vai garumam.

Dižkoku uzmērīšanas pamācība atrodama DAP vietnē https://ozols.gov.lv/kartes/apps/sites/#/atlants/pages/dikoki-pamcba.

  1. Pieteikt vietējās nozīmes aizsargājamo koku iespējams, nosūtot iesniegumu Pilsētas attīstības departamentam (elektroniski parakstītu uz e-pastu pad@riga.lv vai pa pastu, vai iesniedzot klātienē Dzirnavu ielā 140, Rīgā, LV-1050). Iesniegtos datus dabā pārbauda Pilsētas attīstības departaments. Ja koka apkārtmērs sasniedzis saistošajos noteikumos noteikto, tas tiek iekļauts Rīgas dižkoku datubāzē.

Pirms iesnieguma iesniegšanas jāpārliecinās, vai koks atbilst Rīgas domes 2024. gada 12. jūnija saistošo noteikumu Nr. RD-24-276-sn “Par koku, kas aug ārpus meža, aizsardzību, uzturēšanu un ciršanu” 2.pielikumā norādītajam apkārtmēram.

Atvieglojumu piešķiršanas ierobežojumi:

Atvieglojumus nepiešķir, ja jautājuma par atvieglojumu piešķiršanu izskatīšanas brīdī personai ir nekustamā īpašuma nodokļa parāds, izņemot gadījumus, ja nekustamā īpašuma nodokļa parāds nepārsniedz piešķiramo nodokļa atvieglojumu apmēru.

 Atvieglojumus nepiešķir par šādiem objektiem:

  • zemes vienību, kura netiek uzturēta atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, sākot ar nākamo mēnesi no dienas, kad pieņemts lēmums par zemes vienības atzīšanu par tādu, kas netiek uzturēta atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai;
  • nekustamo īpašumu, kurā ir konstatēta patvaļīga būvniecība, sākot ar nākamo kalendāro mēnesi no dienas, kad izdarīta atzīme Rīgas domes Vienotajā informācijas sistēmā par nekustamo īpašumu, kurā ir konstatēta patvaļīga būvniecība.

Atvieglojumus nepiešķir par periodu:

  • vienu kalendāro gadu no brīža, kad aprēķināta soda nauda saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 9. panta piekto daļu, jo nav izpildīts pienākums informēt pašvaldību par tiesiskā valdījuma iegūšanu uz nekustamo īpašumu saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 7. panta otrās daļas 3. punktu;
  • par kuru aprēķinātais nokavēto nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu parāds iesniegts piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam.