Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piemērošana

par zemi, uz kuras atrodas aizsargājamais koks

No 2025. gada 1. jūlija nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus no taksācijas gadam aprēķinātās nekustamā īpašuma nodokļa summas piešķirs:

  • nodokļa maksātājam par zemi, uz kuras atrodas aizsargājamais koks atbilstoši Ministru kabineta 2010.gada 16.marta noteikumiem Nr.264 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” vai vietējās nozīmes aizsargājamais koks atbilstoši Rīgas domes 2024. gada 12. jūnija saistošajiem noteikumiem Nr.RD-24-276-sn “Par koku, kas aug ārpus meža, aizsardzību, uzturēšanu un ciršanu” – 25%.

Finanšu departaments atvieglojumus piešķirs automātiski, pamatojoties uz Rīgas domes Vienotās informācijas sistēmas datiem par objekta atbilstību šo saistošo noteikumu nosacījumiem uz taksācijas gada 1. janvāri (2025. gadā atvieglojumi tiks piešķirti pamatojoties uz datiem, kas Rīgas domes Vienotās informācijas sistēmā būs reģistrēti uz 01.06.2025.).

Atvieglojumu piešķiršanas nosacījumi:

  • Objekts, par kuru piešķir atvieglojumus:  zeme.
  • Atvieglojumus piešķir par visu taksācijas gadu (2025. gadā – par pusgadu).
  • Piešķirto atvieglojumu apmērs par vienu aizsargājamo koku taksācijas gadā nepārsniedz kopsummā 250 euro (2025. gadā – 125 euro), neatkarīgi no kopīpašnieku skaita.
  • Obligāts nosacījums* atvieglojumu saņemšanai – piekrišana elektroniskai saziņai ar Finanšu departamentu.

*Nosacījums reģistrēt elektronisko saziņas kanālu neattiecas uz nodokļa maksātājiem – pensionāriem, personām ar 1. vai 2. grupas invaliditāti, personām, kas atzītas par Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušajiem vai šīs avārijas seku likvidatoriem, personām, kurām ir piešķirts maznodrošinātas vai trūcīgas mājsaimniecības statuss, politiski represētām personām un nepilngadīgām personām.

2025. gadā elektronisko saziņas kanālu var reģistrēt līdz 15.12.2025. un NĪN atvieglojumi tiks piešķirti, ja pastāvēs atbilstība atvieglojumu piešķiršanas nosacījumiem.

Aizsargājamo koku pārbaude un reģistrēšana

Kā pārbaudīt, vai aizsargājamais koks ir reģistrēts?

  • Valsts nozīmes aizsargājamos kokus var pārbaudīt dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS, meklētājā norādot nekustamā īpašuma kadastra numuru;
  • Vietējās nozīmes aizsargājamos kokus var pārbaudīt portāla Rīgas valstspilsētas pašvaldības datu publicēšanas portālā GEO RIGA, izvēloties tematisko karti “Vide” un datu slānī “Dabas teritorijas un objekti” atzīmējot “Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas (ĪADT) un objekti” un “Rīgas dižkoku datubāze”, un meklētājā norādot adresi vai kadastra apzīmējumu.

! Vēršam uzmanību, ka ne visi kartē attēlotie koki atbilst aizsargājamo koku statusam. Uzmanība jāpievērš koka apzīmējuma krāsai, jo kartēs ir attēloti koki ar dažādiem statusiem – gan aizsargājamie koki, gan arī likvidētie koki, potenciālas nozīmes koki u.c.

Ja koks atbilst aizsargājamo koku nosacījumiem, bet nav attēlots kartē, tad jāiesniedz pieteikums koka reģistrēšanai.

Kā reģistrēt aizsargājamo koku?

  • Valsts nozīmes aizsargājamo koku var reģistrēt piesakot dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS, aizpildot dižkoku datu iesniegšanas formu.

Pirms formas iesniegšanas personai jāpārliecinās, ka koks atbilst Ministru kabineta 2010. gada 16. marta noteikumu Nr. 264 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” 2. pielikumā norādītajam koka apkārtmēram vai garumam.

Dižkoku uzmērīšanas pamācība atrodama DAP vietnē https://ozols.gov.lv/kartes/apps/sites/#/atlants/pages/dikoki-pamcba.

Pirms iesnieguma iesniegšanas jāpārliecinās, vai koks atbilst Rīgas domes 2024. gada 12. jūnija saistošo noteikumu Nr. RD-24-276-sn “Par koku, kas aug ārpus meža, aizsardzību, uzturēšanu un ciršanu” 2. un 3. pielikumā norādītajiem apkārtmēriem.

Atvieglojumu piešķiršanas ierobežojumi:

Atvieglojumus nepiešķir, ja jautājuma par atvieglojumu piešķiršanu izskatīšanas brīdī personai ir nekustamā īpašuma nodokļa parāds, izņemot gadījumus, ja nekustamā īpašuma nodokļa parāds nepārsniedz piešķiramo nodokļa atvieglojumu apmēru.

 Atvieglojumus nepiešķir par šādiem objektiem:

  • zemes vienību, kura netiek uzturēta atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, sākot ar nākamo mēnesi no dienas, kad pieņemts lēmums par zemes vienības atzīšanu par tādu, kas netiek uzturēta atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai;
  • nekustamo īpašumu, kurā ir konstatēta patvaļīga būvniecība, sākot ar nākamo kalendāro mēnesi no dienas, kad izdarīta atzīme Rīgas domes Vienotajā informācijas sistēmā par nekustamo īpašumu, kurā ir konstatēta patvaļīga būvniecība.

Atvieglojumus nepiešķir par periodu:

  • vienu kalendāro gadu no brīža, kad aprēķināta soda nauda saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 9. panta piekto daļu, jo nav izpildīts pienākums informēt pašvaldību par tiesiskā valdījuma iegūšanu uz nekustamo īpašumu saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 7. panta otrās daļas 3. punktu;
  • par kuru aprēķinātais nokavēto nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu parāds iesniegts piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam.