Jūsu jautājumi
Konsultēšana NĪN administrēšanas jautājumos
- Kur un kā var saņemt konsultāciju klātienē iestādē?
Klātienē Rīgas valstspilsētas pašvaldības Finanšu departamentā (turpmāk - Departaments) Terēzes ielā 5, Rīgā klientu apkalpošana notiek tikai pēc iepriekšēja pieraksta, zvanot pa tālruni 80000850 vai 67026760.
Pakalpojuma saņemšanai nepieciešamie dokumenti:
• personas pase vai personas apliecība (eID karte);
• pilnvarotajai personai – notariāli apliecināta pilnvara;
• aizbildnim, aizgādnim – Bāriņtiesas lēmums. - Kā var saņemt konsultāciju pa tālruni?
Telefonisku konsultāciju ir iespējams saņemt zvanot uz informatīvo tālruni 80000850 (bezmaksas) un +371 67105919 (zvaniem no ārzemēm).
Savstarpējai telefoniskai komunikācijai konsultants lūgs Jums nosaukt divas pazīmes jeb identifikatorus: vārdu, uzvārdu un nodokļu maksātāja numuru (tiek norādīts nosūtītajos NĪN maksāšanas paziņojumos).
Ja vēlaties piešķirt tiesības citai personai pārstāvēt Jūs sazinoties ar Departamentu pa tālruni, ir iespēja izveidot drošības paroli portālā www.eriga.lv (e-pakalpojums “Nekustamā īpašuma nodoklis” sadaļa “Parole”). - Kā var saņemt konsultāciju pa e-pastu?
Vispārīgu konsultāciju var saņemt uzrakstot pieprasījumu (bez droša elektroniska paraksta) uz e-pastu pip@riga.lv, savukārt informācijas iegūšanai par konkrēto objektu vai nodokļa maksātāju, lūdzam vērsties Departamentā ar oficiālu iesniegumu. - Kā var iesniegt iesniegumu?
Iesniegumu varat nosūtīt:
• uz Departamenta e-adresi;
• uz e-pastu pip@riga.lv (dokumentam ir jābūt parakstītam ar drošu elektronisko parakstu);
• pa pastu uz adresi Terēzes iela 5, Rīga, LV-1012.
Iesniegumu varat iesniegt:
• ievietot Departamenta pastkastītē pie ieejas ēkā Terēzes ielā 5, Rīgā;
• pēc iepriekšējā pieraksta ierodoties uz klātienes konsultāciju;
• iesniedzot Departamentam adresēto iesniegumu Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centros.
E-saziņa - priekšnoteikums NĪN atvieglojumu saņemšanai
Sākot ar 2023. taksācijas gadu un turpmāk, lai saņemtu nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, nodokļa maksātājam vai tā pilnvarotajai personai, aizbildnim vai aizgādnim līdz taksācijas gada 1. janvārim jāreģistrē oficiālā elektroniskā adrese vai jāsniedz piekrišana elektroniskai saziņai ar Departamentu ar e-pasta starpniecību un minētajam elektroniskās saziņas kanālam ir jābūt aktīvam visu taksācijas gadu.
! Vēršam uzmanību, ka 18.07.2024. stājas spēkā Rīgas domes 03.07.2024. saistošie noteikumi Nr. RD-24-292-sn “Grozījums Rīgas domes 2021. gada 15. decembra saistošajos noteikumos Nr. 109 "Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā"”.
Grozījumi paredz, ka nodokļa maksātājs, kuram pastāvējusi atbilstība atvieglojumu piešķiršanas nosacījumiem, bet līdz šī gada 1. janvārim saziņai ar Departamentu tas nav reģistrējis oficiālo elektronisko adresi vai e-pastu, varēs līdz 31.12.2024.:- piekrist elektroniskai saziņai ar Departamentu ar e-pasta starpniecību vai reģistrēt oficiālo elektronisko adresi un informēt par to Departamentu;
- iesniegt pamatotu iesniegumu Departamentā, kurā norādīti objektīvi iemesli, kas liedz reģistrēt e-saziņas kanālu.
Savukārt, attiecībā uz 2025. gadu tiek noteikts, ka piekrist elektroniskai saziņai ar Departamentu vai iesniegt pamatotu iesniegumu Departamentā, kurā norādīti objektīvi iemesli, kas liedz reģistrēt e-saziņas kanālu varēs līdz 15.12.2025., tad atvieglojumi tiks piešķirti par visu 2025. gadu, ja pastāvēs atbilstība atvieglojumu piešķiršanas nosacījumiem.
- Vai uz visiem nodokļa maksātājiem - atvieglojumu saņēmējiem attiecas prasība reģistrēt e-saziņas kanālu?
Minētā prasība netiek attiecināta uz nodokļa maksātājiem – pensionāriem, personām ar 1. vai 2. grupas invaliditāti, personām, kas atzītas par Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušajiem vai šīs avārijas seku likvidatoriem, personām, kurām Rīgas Sociālais dienests ir piešķīris maznodrošinātas vai trūcīgas mājsaimniecības statusu un politiski represētām personām. Plašāku informāciju skatīt šeit.
- Kā var pieteikt elektronisko saziņu ar Departamentu?
Pieteikties ar nekustamā īpašuma nodokli saistītās korespondences (maksāšanas paziņojumi, lēmumi, atgādinājumi u.c.) saņemšanai elektroniski var:
• aktivizējot oficiālo elektronisko adresi portālā Latvija.gov.lv;
• iesniedzot iesniegumu par e-pasta reģistrēšanu portālā www.eriga.lv (sadaļa “Nekustamā īpašuma nodoklis”, pakalpojums “E-dokumentu iesniegums”);
• iesniedzot iesniegumu (parakstītu ar drošu elektronisku parakstu) par e-pasta reģistrēšanu uz Departamenta e-pasta adresi: pip@riga.lv.
- Kā rīkoties, ja neesmu aktīvs elektroniskā vidē, bet vēlos pretendēt uz atvieglojumiem?
Nodokļa maksātājiem – fiziskām personām, uz kurām attiecas prasība reģistrēt e-saziņas kanālu, bet kuras dažādu iemeslu dēļ nav aktīvas elektroniskajā vidē un pretendē uz atvieglojumu saņemšanu, ir pienākums līdz taksācijas gada 1. janvārim iesniegt Departamentā pamatotu iesniegumu, kurā norādīti objektīvi iemesli, kas liedz nodokļa maksātājam reģistrēt oficiālo elektronisko adresi vai piekrist elektroniskai saziņai ar Departamentu ar e-pasta starpniecību.
- Vai ir jāveic kādas darbības atvieglojumu saņemšanai, ja korespondence jau tiek saņemta elektroniski?
Ja visa ar nekustamā īpašuma nodokli saistītā korespondence jau tiek saņemta e-pastā vai uz e-adresi, vēršanās Departamentā, lai piekristu elektroniskai saziņai un turpinātu saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, nav nepieciešama.
Nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN)
- Kas ir nekustamā īpašuma nodoklis?
NĪN ir ar likumu noteikts obligāts maksājums tās pašvaldības budžetā, kuras administratīvajā teritorijā atrodas nekustamais īpašums vai tā daļa.
- Ko apliek ar NĪN?
Ar NĪN apliek:
• Zemi;
• Ēkas (tai skaitā dzīvokļus), kā arī kadastra informācijas sistēmā reģistrētas, bet ekspluatācijā nenodotas ēkas;
• Inženierbūves.
- Ko neapliek ar NĪN?
Ar NĪN neapliek:
• dzīvojamo māju palīgēkas (to daļas), kuru platība nepārsniedz 25 kv.m un kas netiek izmantotas saimnieciskajai darbībai (izņemot garāžas) (noteikts RD 09.06.2015. saistošajos noteikumos Nr.148 “Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā” 8. punktā);
• ar nekustamā īpašuma nodokli neapliekamos objektus, kuri ir noteikti likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 1. panta otrajā daļā.
- Kas maksā NĪN? NĪN maksā personas, kuru īpašumā, tiesiskajā valdījumā vai lietošanā ir nekustamais īpašums. Detalizētāk skatīt likuma „Par nekustamā īpašuma nodokli” 2. pantā.
- Kas maksā NĪN par dzīvokļiem daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās, ja īpašuma tiesības uz dzīvokli nav reģistrētas zemesgrāmatā?
Pamatojoties uz likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli" 2. panta 8. daļu, NĪN tiek aprēķināts daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas pārvaldniekam, kas NĪN maksājumus iekasē no personām, kuras īpašuma tiesības uz dzīvokli ieguvušas līdz dzīvojamās mājas privatizācijai vai no dzīvokļu īpašumu tiesiskajiem valdītājiem līdz nekustamā īpašuma reģistrēšanai zemesgrāmatā.
- Kam tiek aprēķināts NĪN, ja īpašnieks ir miris?
Mantojuma atstājēja nāves brīdī, jeb brīdī, kad mantojums atklājas, mantojums kļūst par juridisku personu (mantojuma masu) un turpina pastāvēt līdz tam laikam, kad mantinieki to ir pieņēmuši un ieguvuši, tādējādi pārņemot visas mantojuma atstājēja tiesības un saistības. Visu šo laiku NĪN tiek aprēķināts mantojuma masai.
- No kura brīža NĪN tiek aprēķināts mantiniekam?
Saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 7. pantu, pienākums maksāt NĪN sākas ar nākamo gadu pēc īpašuma tiesību vai valdījuma tiesību rašanās, tātad mantiniekam par mantoto nekustamo īpašumu NĪN tiek aprēķināts ar nākamo gadu pēc mantojuma apliecības saņemšanas.
NĪN aprēķināšanas un maksāšanas kārtība
- Kā aprēķina NĪN?
NĪN aprēķina no īpašuma kadastrālās vērtības (no 2025.gada no īpašuma fiskālās kadastrālās vērtības) pēc stāvokļa taksācijas gada 1. janvārī, reizinot to ar atbilstošu nodokļa likmi. Kadastrālās vērtības NĪN aprēķināšanai 2025.gadam nemainīsies un kopumā saglabāsies līdzšinējā vērtību līmenī – atspoguļojot nekustamā īpašuma tirgus situāciju 2012.-2013. gadā. Kadastrālo vērtību var apskatīt Valsts zemes dienesta portālā Kadastrs.lv.
- Kad jāsāk maksāt NĪN?
NĪN sāk maksāt ar nākamo taksācijas gadu pēc īpašuma tiesību vai valdījuma tiesību rašanās, izņemot gadījumus, kas noteikti likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 7. panta pirmajā daļā.
- Kad tiek paziņots par aprēķināto NĪN?
Pašvaldība par NĪN apmēru kārtējam taksācijas gadam paziņo nodokļu maksātājam vai tā pilnvarotai personai līdz tā paša gada 15. februārim, nosūtot maksāšanas paziņojumu viņam vai viņa pilnvarotai personai pēc norādītās adreses.
- Kad ir jāveic NĪN apmaksa?
NĪN maksājams reizi ceturksnī – ne vēlāk kā 31. martā, 15. maijā, 15. augustā un 15. novembrī – vienas ceturtdaļas apmērā no nodokļa gada summas.
Ja nodokli maksā reizi gadā avansa veidā, tas jāsamaksā līdz taksācijas gada pirmajam maksājuma termiņam.
NĪN likmes
- Kādiem objektiem piemēro NĪN pamatlikmi 1,5%?
NĪN pamatlikme – 1,5% no kadastrālās vērtības tiek piemērota:
• Zemei;
• Ēkām, kuru lietošanas veids nav saistīts ar dzīvošanu, vai tās tiek izmantotas saimnieciskajā darbībā;
• Inženierbūvēm;
• Dzīvojamām ēkām vai to daļām (t.sk. dzīvokļiem) pamatlikmi 1,5% piemēro tikai gadījumos, ja neizpildās nosacījumi samazinātās likmes piemērošanai.
- Kādiem objektiem piemēro NĪN samazināto likmi no 0,2% līdz 0,6%?
NĪN samazināto likmi no 0,2% līdz 0,6% piemēro:
• Ēkām vai telpu grupām, kuru lietošanas veids ir dzīvošana (t.sk., dzīvokļiem, individuālām dzīvojamām mājām, daudzdzīvokļu mājām vai to daļām), ja izpildās samazinātās likmes piemērošanas nosacījumi;
• Ēkām, kuru lietošanas veids ir saistīts ar dzīvošanu (piem., garāžām, privātām autostāvvietām, dārza mājām līdz 40 kv.m, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām), ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai.
*Nodokļu maksātāja pienākums ir viena mēneša laikā paziņot pašvaldībai par saimnieciskās darbības uzsākšanu un izbeigšanu.
Ar visiem nosacījumiem samazinātās NĪN likmes piemērošanai var iepazīties Rīgas domes 09.06.2015. saistošajos noteikumos Nr. 148 “Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā”.
- Kādiem objektiem piemēro NĪN paaugstināto likmi 3%?
NĪN paaugstinātā likme – 3% no kadastrālās vērtības tiek piemērota:
• Zemei, kas netiek uzturēta atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai;
• Īpašumiem, kuros ir konstatēta patvaļīga būvniecība;
• Būvei, kas klasificēta kā vidi degradējoša, sagruvusi vai cilvēku drošību apdraudoša;
• Būvei, kuras būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums.
- Kur ir iespējams iegūt informāciju par vidi degradējošām būvēm un iespēju apturēt vidi degradējošas būves klasificēšanas lēmuma darbību?
Noderīgu informāciju par vidi degradējošām būvēm, to klasifikāciju, iespējām apturēt vidi degradējošās būves klasificēšanas lēmuma darbību, kā arī iespējām iegūt Rīgas valstspilsētas finansējumu būvju sakārtošanai u.c. noderīgu informāciju var iegūt tīmekļa vietnēs https://grausti.riga.lv/ un https://atjauno.riga.lv/
Dzīvesvietas deklarēšanas īpašumā ietekme uz NĪN
- Vai dzīvesvietas deklarēšana īpašumā var ietekmēt NĪN apjomu?
Dzīvesvietas deklarēšana var ietekmēt samazinātās NĪN likmes piemērošanu par ēkām vai to daļām, kuru lietošanas veids ir dzīvošana, kā arī var ietekmēt NĪN atvieglojumu piešķiršanu par nekustamo īpašumu.
- Kā dzīvesvietas deklarēšana īpašumā ir saistīta ar samazinātās NĪN likmes piemērošanu Rīgā?
Fiziskām personām, lai varētu saņemt samazināto NĪN likmi par dzīvokļa īpašumu vai individuālo (viena dzīvokļa) māju, šajā objektā taksācijas gada 1.janvārī plkst. 0.00 dzīvesvieta ir jābūt deklarētai vismaz vienai personai, savukārt par kopīpašuma domājamo daļu divu vai vairāku dzīvokļu mājā, kas nav sadalīta dzīvokļu īpašumos, samazinātā likme tiks piemērota par mājas platības daļu, pieņemot, ka objektā taksācijas gada 1. janvārī plkst. 0:00 vienai dzīvesvietu deklarējušai personai piekrīt 30m2 no mājokļa platības.
Juridiskām personām un komersantiem ir papildu nosacījums samazinātās likmes saņemšanai - īpašumam jābūt izīrētam dzīvošanai un īres tiesībām jābūt nostiprinātām Zemesgrāmatā.
Visi nosacījumi samazinātās nekustamā īpašuma nodokļa likmes saņemšanai ir norādīti Rīgas domes 09.06.2015. saistošajos noteikumos Nr.148 "Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā".
- Kāpēc, samazinātās NĪN likmes piemērošanai, deklarētās personas tiek vērtētas tieši uz 1. janvāri plkst. 0.00, bet netiek ņemta vērā personas deklarētā adrese gada laikā?
Saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 26. panta trešo daļu iedzīvotāju ienākuma nodokļa summas no maksātāja taksācijas gada ienākuma tiek ieskaitītas tās pašvaldības budžetā, kuras administratīvajā teritorijā personas deklarētā dzīvesvieta bija taksācijas gada sākumā. Līdz ar to ar Rīgas domes 09.06.2015. saistošajos noteikumos Nr.148 "Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā" noteikto kārtību personas, kas pastāvīgi dzīvo Rīga, tiek motivētas arī būt deklarētas Rīgas valstspilsētas pašvaldībā, tādējādi palielinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumus budžetā un veicinot nekustamā īpašuma attīstību galvaspilsētā.
- Vai īpašumā ir jābūt deklarētam īpašniekam? Vai svarīgi, lai īpašumā būtu deklarēta pilngadīga persona?
Samazinātās nodokļa likmes piešķiršanai nekustamā īpašuma objektā uz taksācijas gada 1.janvāri plkst. 0.00 var būt deklarēta jebkura persona (deklarētā persona var nebūt objekta īpašnieks, kā arī var būt deklarēta nepilngadīga persona).
- Vai saskaņā ar Dzīvesvietas deklarēšanas likumu īpašumā norādītā papildu adrese ietekmē aprēķināto NĪN?
Nē, norādītā papildu adrese Rīgas domes 09.06.2015. saistošo noteikumu Nr.148 "Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā" izpratnē nav uzskatāma par deklarēto adresi un aprēķināto NĪN neietekmē.
- Cik ilgi personai ar bērniem jābūt deklarētai dzīvesvietā, lai saņemtu samazināto NĪN likmi un atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim (visu gadu vai uz noteiktu periodu)?
Lai ģimene ar bērniem par īpašumu saņemtu samazināto nodokļa likmi un atvieglojumus, visām personām jābūt deklarētām konkrētā objektā taksācijas gada 1. janvārī plkst. 0.00. Šāda dzīvesvietas deklarācija (ja ir ievēroti visi pārējie saistošo noteikumu izvirzītie noteikumi) ir pamats gan samazinātās nodokļa likmes, gan atvieglojumu piešķiršanai par visu taksācijas gadu, neatkarīgi no deklarētās adreses izmaiņām taksācijas gada laikā.
- Vai jaunbūvēs ir jābūt deklarētai personai, lai NĪN aprēķinam tiktu piemērota samazinātā nodokļa likme?
Jā, deklarēšanās prasība ir attiecināma uz viena vai vairāku dzīvokļu mājas jaunbūvēm, kā arī uz nedzīvojamo ēku jaunbūvēm, ja tajās ir paredzētas telpu grupas, kuru lietošanas veids ir dzīvošana. Papildus paskaidrojam, ka jaunbūves kļūst par nodokļa objektiem pēc to reģistrēšanas kadastra reģistrā.
- Vai dārza mājās ir jābūt deklarētai personai, lai NĪN aprēķinam tiktu piemērota samazinātā nodokļa likme?
Prasība pēc deklarēšanās ir attiecināma uz tām dārza mājām, kuru platība pārsniedz 40 kv.m.
NĪN atvieglojumi
- Kas un par kādiem objektiem Rīgā var saņemt NĪN atvieglojumus?
NĪN atvieglojumi, kuru piešķiršana ir saistīta ar fiziskās personas statusu (nospiežot uz saites Jūs tiksiet novirzīts uz lapu, kur būs pieejama plašāka informācija par konkrēto atvieglojuma kategoriju):
• Trūcīgas vai maznodrošinātas personas;
• Pensionāri (vecuma pensijas saņēmēji);
• Bērni ar invaliditāti, personas ar 1. vai 2.grupas invaliditāti, personas, kas dzīvo kopā ar personu ar 1. vai 2.grupas invaliditāti vai bērnu ar invaliditāti;
• Ģimenes ar bērniem;
• Politiski represētas personas;
• Nodokļa maksātāji, kas saņem apgādnieka zaudējuma pensiju vai kuru aprūpē ir bērns, kas saņem apgādnieka zaudējuma pensiju;
• Nodokļa maksātāji, kas atzīti par Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušu personu vai ir piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā.
- NĪN atvieglojumi, kuru piešķiršana ir saistīta ar nekustamā īpašuma statusu vai izmantošanas veidu:
• Zemei, kas ietilpst īpaši aizsargājamo dabas teritoriju kategorijā;
• Zemei, kas tiek izmantota tikai pašvaldības izglītības, sporta, kultūras un sociālo iestāžu darbības nodrošināšanai;
• Zemei, ko pašvaldība iznomājusi mazdārziņa vajadzībām;
• Zemei, kas ir nodota bezatlīdzības lietošanā pašvaldības budžeta iestādei ar mērķi izmantot to teritorijas labiekārtošanai sabiedriskām vajadzībām;
• Ēkai, kas atzīta par valsts aizsargājamo kultūras pieminekli;
• Ēkai, kas atzīta par pilsētvides kultūrvēsturisko vērtību veidojošo vēsturisko apbūvi, kurai noteikta kultūrvēsturiski nozīmīga, autentiska apbūves fronte;
• Nekustamam īpašumam, kuru pastāvīgi un tikai saviem mērķiem lieto sabiedriskā labuma organizācijas;
• Ēkai, kas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības teritorijā un tā ir restaurēta, atjaunota vai pārbūvēta, kā arī ir izbūvēts fasādes dekoratīvais apgaismojums;
• Daudzdzīvokļu mājai, kurai veikta visu fasāžu siltināšana pēc tās nodošanas ekspluatācijā vai brīvi stāvošām telpu grupām (dzīvokļiem), kas atrodas šādas ēkas sastāvā;
• Nekustamam īpašumam, kas atrodas Rīgas brīvostas teritorijā un pieder fiziskai personai;
• Nekustamam īpašumam, ko sociālo pakalpojumu sniegšanai izmanto organizācija, kam noslēgts sadarbības līgums ar Rīgas valstspilsētas pašvaldību par šo pakalpojumu sniegšanu Rīgas iedzīvotājiem;
• Zemei, uz kuras tiek celta jauna daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka, jauna biroju ēka vai jauna ražošanas ēka;
• Jaunuzceltām individuālām dzīvojamām mājām, kas klasificējamas kā gandrīz nulles enerģijas ēkas;
• Ēkām, kas uzceltas tādu projektu ietvaros, ko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra ir atzinusi par prioritārajiem investīciju projektiem.
- Kādi normatīvie akti nosaka NĪN atvieglojumu piemērošanu?
NĪN atvieglojumu piemērošanu nosaka:
• Likums “Par nekustamā īpašuma nodokli”;
• Rīgas domes 15.12.2021. saistošie noteikumi Nr.109 “Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā“.
Noderīgā informācija nekustamā īpašuma īpašniekiem tiešsaistē
- Kur tiešsaistē var apskatīt informāciju par aprēķināto NĪN?
Tiešsaistē informāciju par aprēķināto NĪN varat apskatīties:
• Rīgas pašvaldības pakalpojumu portālā https://www.eriga.lv/. Detalizētāk par portāla lietošanu var skatīt šeit;
• Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā https://latvija.gov.lv/ ;
• portālā https://epakalpojumi.lv/.
- Kur var apskatīt informāciju par kultūras pieminekļu saglabāšanu un uzturēšanu atbilstoši kultūras pieminekļu aizsardzības prasībām?
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde uztur tīmekļa vietni https://mantojums.lv/, kurā tiek veiktas atzīmēs arī par nekustamā īpašuma saglabāšanu un uzturēšanu atbilstoši kultūras pieminekļu aizsardzības prasībām. Atzīmes vas skatīt sadaļā “Pamatdati”, ailē “Uzturēts atbilstoši prasībām”.
- Kur var apskatīt informāciju par zemes vienībām, kuras netiek uzturētas atbilstoši normatīvo aktu prasībām, un būvēm, kas klasificētas kā vidi degradējošas, sagruvušas vai cilvēku drošību apdraudošas? Informācija par Rīgas domes Pilsētvides attīstības un kvalitātes komisiju, tās sastāvu un pieņemtajiem lēmumiem ir pieejama tīmekļa vietnē https://grausti.riga.lv/komisija/
Informācija par vidi degradējošas būves klasificēšanas lēmuma darbību apturēšanu, Rīgas valstspilsētas pašvaldības līdzfinansējumu būvju sakārtošanai u.c. noderīgā informācija degradējošu būvju īpašniekiem pieejama šeit - https://grausti.riga.lv/noderigi/informacija-graustu-ipasniekiem/
- Kur var apskatīt informāciju par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas procesu?
Informāciju varat apskatīties Valsts zemes dienesta tīmekļa vietnē - https://www.vzd.gov.lv/lv/piespiedu-dalita-ipasuma-izbeigsana/
- Kur var apskatīt informāciju par likumiskās lietošanas maksu?
Informāciju likumiskās lietošanas maksu par zemēm zem daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām varat apskatīties Rīgas valstspilsētas pašvaldības Dzīvojamo māju privatizācijas komisijas tīmekļa vietnē https://rdzmpk.lv/
- Kur var pārbaudīt personas deklarēto dzīvesvietu?
Informāciju var pārbaudīt portālā https://latvija.gov.lv/, izmantojot kādu no pakalpojumiem:
- Pārbaude, vai persona ir deklarēta norādītajā adresē
- Manā īpašumā deklarētās un papildu adresi norādījušās personas
NĪN samaksas termiņu pagarināšana
- Uz cik ilgu laiku var pagarināt aprēķināto NĪN kārtējo maksājumu?
Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24. panta pirmās daļas 1. punktu, aprēķināto NĪN kārtējo maksājumu var sadalīt termiņos uz laiku līdz vienam gadam, skaitot no iesnieguma iesniegšanas dienas.
- Kā vajadzētu rīkoties, lai varētu pagarināt aprēķinātā NĪN kārtējo maksājumu?
Lai Departaments varētu izvērtēt iespēju pagarināt nokavēto NĪN maksājumu nodokļa maksātājam ir jāiesniedz motivēts rakstveida iesniegums ne vēlāk kā 15 dienas (no 01.01.2024. ne vēlāk kā 5 darba dienas) pēc maksājuma termiņa iestāšanās.
Juridiskām personām, kas sastāda gada pārskatu, iesniegumam jāpievieno bilanci un peļņas vai zaudējumu aprēķins uz iesniegšanas mēneša pirmo datumu.
- Vai ir iespēja atkārtoti pagarināt jau iepriekš pagarinātos NĪN samaksas termiņus?
Ja likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24. panta pirmās daļas 1. punkta noteiktajā kārtībā pagarinātie nodokļa maksājumi ir samaksāti ne mazāk kā 80 procentu apmērā un tiek ievēroti likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24. panta 1.3 daļas nosacījumi, nodokļa maksātāji pirms beidzies nokavētā maksājuma samaksas termiņš var iesniegt motivētu iesniegumu un lūgt nokavēto nodokļu maksājumu atkārtotu sadalīšanu termiņos līdz sešiem mēnešiem.
- Vai, vienojoties par nodokļa samaksas termiņa pagarināšanu, tiek aprēķināta nokavējuma nauda?
• Samaksas termiņa pagarinājuma laikā nokavējuma nauda tiek aprēķināta vienas ceturtās daļas apmērā (0,0125%) no noteiktās nokavējuma naudas par katru dienu.
• Ja samaksas termiņa pagarinājumam beidzoties, nodokļu maksātājs nokavētos maksājumus nebūs samaksājis pilnā apmērā vai samaksas termiņus pagarinājis likuma “Par nodokļiem un nodevām” noteiktajā kārtībā, kā arī gadījumos, ja lēmums par samaksas termiņu pagarinājumu tiks atcelts, tad par parāda nesamaksāto daļu visā kavējuma periodā nokavējuma nauda tiks aprēķināta vispārējā kārtībā (0,05%).
Vienošanās par NĪN parādu nomaksas grafiku
- Ja ir izveidojies NĪN parāds, vai ir iespēja vienoties par labprātīgu parāda atmaksu un kāds ir maksimālais parāda atmaksas termiņš?
Finansiālās grūtībās nonākušiem NĪN maksātājiem, iesniedzot motivētu iesniegumu, ir iespēja vienoties ar Departamentu par nokavēto nekustamā īpašuma nodokļu maksājumu samaksas grafiku uz laiku līdz trim gadiem, maksājot katru mēnesi vienādās daļās.
- Vai ir iespēja vienoties ar Departamentu par labprātīgu parāda atmaksu gadījumā, ja piedziņas lieta ir nodota zvērinātam tiesu izpildītājam?
Lai vienotos par parāda atmaksas grafiku pēc tam, kad piedziņas lieta nodota zvērinātam tiesu izpildītājam:
• ir jāapmaksā zvērinātam tiesu izpildītājam izdevumi, kas radušies lietas izpildes gaitā;
• jāiesniedz motivēts iesniegums Departamentam ar lūgumu saskaņot parāda atmaksas grafiku, pievienojot zvērināta tiesu izpildītāja apliecinājumu par iepriekšminēto izpildes izdevumu apmaksu.
- Vai ir noteikts termiņš, kādā var iesniegt iesniegumu par parāda labprātīgu atmaksu?
Iesniegums var iesniegt ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc tam, kad paziņots lēmums par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu.
- Vai, saskaņojot ar Departamentu grafiku par labprātīgu parāda atmaksu, tiek aprēķināta nokavējuma nauda?
No dienas, kad Departaments ir saskaņojis ar maksātāju lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu labprātīgu izpildi, nokavējuma nauda tiek aprēķināta samazinātā (0,025 procentu) apmērā par katru dienu visā grafika izpildes periodā.
- Vai visi NĪN maksātāji var vienoties ar Departamentu par labprātīgas parāda atmaksas grafiku?
Šis pakalpojums neattiecas uz nodokļu maksātājiem, attiecībā uz kuriem tiesa pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa pasludināšanu, ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesa pasludināšanu vai tiesiskās aizsardzības procesa ierosināšanu.
Oficiālā elektroniskā adrese
- Kas ir e-adrese un kas par to jāzina?
Oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese ir digitālā pastkastīte Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.gov.lv un tā nodrošina iespēju oficiāli sazināties ar visām valsts un pašvaldības iestādēm drošā vidē.
- Kas jāzina par e-adresi:
• e-adrese tiek veidota no personas koda (fiziskām personām) vai reģistrācijas numura (juridiskām personām);
• e-adreses pastkastītei var piekļūt tikai ar eID karti vai eParaksts karti ar karšu lasītāju, eParaksts mobile vai eIDAS;
• uz e-adresi var saņemt sūtījumus tikai no citas e-adreses un nosūtīt arī var tikai uz citu e-adresi.
- Kam obligāti ir jālieto e-adrese?
Oficiālās elektroniskās adreses izmantošana ir obligāta valsts un pašvaldība iestādei, uzņēmumam u.c. reģistros reģistrētam tiesību subjektam, rezerves karavīram, karavīram, zemessargam, Nacionālo bruņoto spēku civilajam darbiniekam, atvaļinātam karavīram, Aizsardzības ministrijā un tās padotībā esošajās iestādēs, izņemot Militārās izlūkošanas un drošības dienestu, nodarbinātajiem, Latvijas pilsoņiem – vīriešiem – no 18 gadu vecuma līdz 27 gadu vecumam, izņemot Oficiālā elektroniskās adreses likuma 5.panta pirmās daļas 5.punkta a, b, c. un d apakšpunktos minētām personām.
- Ja esmu reģistrējis e-adresi, vai pastāv iespēja saņemt korespondenci arī e-pastā vai pa pastu?
Saskaņā ar Oficiālās elektroniskās adreses likumu, aktivizējot e-adreses kontu, persona paziņo, ka saziņu ar valsts un pašvaldības iestādēm, tajā skaitā arī ar Departamentu, turpmāk vēlas organizēt tikai elektroniskā veidā (e-adresē), līdz ar to Departamentam ir pienākums visu korespondenci nekustamā īpašuma nodokļa maksātājiem sūtīt tikai uz e-adresi.
Uzdod savu jautājumu
- Nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšana un paziņošana
- Konsultācijas NĪN jautājumos
- NĪN atvieglojumi
- Piesakies saziņai elektroniski
- Izziņas par NĪN nomaksu
- Vienošanās par NĪN parāda samaksu / termiņu pagarināšana
- Pārmaksātā un kļūdaini ieskaitītā NĪN atmaksa
- Nodeva par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu
- Nekustamā īpašuma lietošanas mērķu noteikšana vai maiņa
Banku rekvizīti nekustamā īpašuma nodokļa ieskaitīšanai Rīgas valstspilsētas pašvaldības budžetā
Saņēmēja banka | Bankas kods | Konta numurs |
---|---|---|
AS "SEB banka" | UNLALV2X | LV38UNLA0002000130130 |
AS "Citadele banka" | PARXLV22 | LV75PARX0000570030007 |
AS "Swedbank" | HABALV22 | LV79HABA0551005802493 |
AS "Luminor Bank" Latvijas filiāle |
RIKOLV2X | LV82RIKO0002013186390 |
VAS "Latvijas Pasts" | LPNSLV21 | LV36LPNS0001001080905 |
Saņēmējs
Rīgas valstspilsētas pašvaldība
Reģistrācijas Nr.
90011524360
Maksājuma mērķī obligāti jānorāda nodokļa maksātāja numurs.
Neskaidrību gadījumā zvaniet 80000850